Skip to content

45 Willow RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1988

Last Sale Price
$484,000
Last Sale Date
Mar 10, 2015

Property Information

Block5703
Lot132
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,825
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
28%
Improvement Value:$348,400
72%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,988+2.0%
2024$14,688+3.2%
2023$14,238+1.4%
2022$14,040+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$484,000
DeedBook 6214, Page 328

Property Sale

Sale
$484,000

From:

To:

Sq Ft2,825DeedBook 6214, Page 328Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4340, Page 56

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2605, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1988