Skip to content

2 Valerie LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$473,500
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block5703
Lot182
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,400
34%
Improvement Value:$265,900
66%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,494+2.0%
2024$12,244+3.2%
2023$11,869+1.4%
2022$11,704+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$473,500

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 6323, Page 552Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$439,999

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 6250, Page 1428Recorded5/26/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2446, Page 570

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 2336, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1985