Skip to content

73 Gordon AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block5703
Lot1
QualifierC2039
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class29
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,642
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$203,900
73%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,640+2.0%
2024$8,467+3.2%
2023$8,208+4.1%
2022$7,888+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 2567, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1989