Skip to content

54 Craven LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block5703
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,832
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
45%
Improvement Value:$163,100
55%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,248+2.0%
2024$9,062+6.2%
2023$8,535+1.5%
2022$8,412+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,832DeedBook 6501, Page 1944Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2527, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1952