Skip to content

43 Craven LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block5703
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage960
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
46%
Improvement Value:$142,800
54%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+2.0%
2024$8,067+2.1%
2023$7,902+1.4%
2022$7,792+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$292,500
Sq Ft960DeedBook 6430, Page 1923Recorded2/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940