Skip to content

89 Phillips AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Apr 1, 1998

Property Information

Block5703
Lot6.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,341
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
47%
Improvement Value:$142,900
53%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,380+2.0%
2024$8,212+3.2%
2023$7,961+1.4%
2022$7,850+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 3446, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1940