Skip to content

36 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 16, 2013

Property Information

Block5703
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,960
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
29%
Improvement Value:$320,500
71%
Total Assessment$449,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,938+2.0%
2024$13,659+3.2%
2023$13,241+1.4%
2022$13,056+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6168, Page 986

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 2808, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1986