Skip to content

40 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1926

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 30, 1993

Property Information

Block5703
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,186
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
33%
Improvement Value:$261,200
67%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,101+2.0%
2024$11,859+3.2%
2023$11,495+1.4%
2022$11,335+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2709, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1926