Skip to content

52 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block5703
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,580
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
42%
Improvement Value:$179,800
58%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+2.0%
2024$9,387+3.2%
2023$9,100+1.4%
2022$8,973+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 6351, Page 400Recorded12/10/2018

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3661, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1950