Skip to content

94 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block5703
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,586
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,900
28%
Improvement Value:$343,000
72%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,836+2.0%
2024$14,539+3.2%
2023$14,094+1.4%
2022$13,898+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,586DeedBook 6204, Page 390Recorded10/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1986