Skip to content

73 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$341,800
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block5703
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,328
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
33%
Improvement Value:$279,700
67%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,999+2.0%
2024$12,739+3.2%
2023$12,349+1.4%
2022$12,177+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$341,800

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 6187, Page 945Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$499,999
DeedBook 5373, Page 218

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 2563, Page 834

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2386, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1985