Skip to content

65 Green AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$497,000
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block5703
Lot92
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,125
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
33%
Improvement Value:$260,900
67%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,085+2.0%
2024$11,843+3.2%
2023$11,481+1.4%
2022$11,321+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$497,000
Sq Ft2,125DeedBook 6398, Page 649Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$243,900
DeedBook 3100, Page 43

Property Sale

Sale
$146,800
DeedBook 2318, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1985