Skip to content

Green AveLawrence Township, NJ 08648

Vacant Land

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block5703
Lot95
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,843
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$30,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$948+2.0%
2024$929+3.2%
2023$901-74.3%
2022$3,500+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$750,000
Sq Ft2,843DeedBook 6441, Page 630Recorded5/13/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3108, Page 122