Skip to content

55 Green AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block5703
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,444
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
30%
Improvement Value:$306,900
70%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,678+2.0%
2024$13,404+3.2%
2023$12,993+1.4%
2022$12,812+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6557, Page 890

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 6212, Page 264Recorded2/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950