Skip to content

33 Titus AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1956

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block5705
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,060
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,900
35%
Improvement Value:$267,400
65%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742+2.0%
2024$12,487+3.2%
2023$12,105+1.4%
2022$11,936+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4561, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1956