Skip to content

60 Green AveLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$642,500
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block5706
Lot6.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,260
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,100
24%
Improvement Value:$437,000
76%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,817+2.0%
2024$17,460+3.2%
2023$16,925+1.4%
2022$16,689+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$642,500

From:

To:

Sq Ft3,260DeedBook 6332, Page 743Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5383, Page 120

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 4100, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3747, Page 27