Skip to content

72 Lewisville RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2020

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block5801
Lot33.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5801

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,726
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
14%
Improvement Value:$385,500
86%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,888+2.0%
2024$13,610+3.2%
2023$13,193+1.4%
2022$13,010+623.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6274, Page 948