Skip to content

155 Lawr-Penn RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Apr 6, 2011

Property Information

Block5901
Lot4.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,657
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
44%
Improvement Value:$159,100
56%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+2.0%
2024$8,580+3.2%
2023$8,317+1.4%
2022$8,201+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 6102, Page 710

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5511, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1961