Skip to content

4 Poinsett DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1993

Last Sale Price
$576,500
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block5901
Lot6.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage3,067
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,900
27%
Improvement Value:$364,700
73%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,571+2.0%
2024$15,259+3.2%
2023$14,792+1.4%
2022$14,585+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$576,500
Sq Ft3,067DeedBook 6423, Page 708Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$294,925
DeedBook 2789, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1993