Skip to content

23 Tamar CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1995

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block5901
Lot6.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
DescriptionCONCORD 1
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,428
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,600
27%
Improvement Value:$346,000
73%
Total Assessment$474,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,703+2.0%
2024$14,409+3.2%
2023$13,967+1.4%
2022$13,773+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,428DeedBook 6377, Page 64Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 3941, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1995