Skip to content

Shirley Lane H-13Lawrence Township, NJ 08648

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2015

Property Information

Block6005
Lot111
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,396
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
29%
Improvement Value:$146,900
71%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,397+2.0%
2024$6,269+3.2%
2023$6,077+1.4%
2022$5,993+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 4542, Page 41

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 3002, Page 309

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 2379, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1982