Skip to content

Shirley Lane K-16Lawrence Township, NJ 08648

Built 1978

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Sep 5, 2008

Property Information

Block6005
Lot182
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class37
Description2SBF ROW TNHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,396
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
31%
Improvement Value:$134,800
69%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,010+2.0%
2024$5,890+3.2%
2023$5,709+1.4%
2022$5,630+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5960, Page 67

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4184, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1978