Skip to content

Carver Place E-7Lawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 6, 2020

Property Information

Block6005
Lot197
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,396
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
30%
Improvement Value:$142,100
70%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+2.0%
2024$6,178+3.2%
2023$5,989+1.4%
2022$5,906+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,396DeedBook 6393, Page 1692Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$227,900

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6282, Page 696Recorded4/19/2017

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6207, Page 1193Recorded12/2/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5014, Page 73

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4787, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$90,426
DeedBook 2273, Page 242