Skip to content

Carver Place B-17Lawrence Township, NJ 08648

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2012

Property Information

Block6005
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class37
Description2SBF END TNHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,396
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
30%
Improvement Value:$140,300
70%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193+2.0%
2024$6,069+3.2%
2023$5,883+1.4%
2022$5,801+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3956, Page 123

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2704, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1978