Skip to content

Carver Place C-12Lawrence Township, NJ 08648

Built 1978

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block6005
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class37
Description2SBF END TNNSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,396
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
30%
Improvement Value:$136,400
70%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+2.0%
2024$5,951+3.2%
2023$5,768+1.4%
2022$5,688+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6339, Page 964Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$253,500
DeedBook 5325, Page 37

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5012, Page 113

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 3714, Page 48

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2341, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1978