Skip to content

Shirley Lane G-7Lawrence Township, NJ 08648

Built 1982

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block6005
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
28%
Improvement Value:$158,000
72%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797+2.0%
2024$6,661+10.5%
2023$6,030+1.4%
2022$5,946+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
Sq Ft1,396DeedBook 6461, Page 238Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6204, Page 1220Recorded10/20/2014

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5562, Page 114

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 3630, Page 163

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2691, Page 220

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2575, Page 619

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2383, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1982