Skip to content

37 Adele CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block6006
Lot1
QualifierC021
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO - 1
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,101
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
30%
Improvement Value:$128,600
70%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,688+2.0%
2024$5,574+10.6%
2023$5,038+1.4%
2022$4,968+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
Sq Ft1,101DeedBook 6450, Page 1785Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,101DeedBook 6368, Page 1938Recorded5/31/2019

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,101DeedBook 6306, Page 8Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3265, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1987