Skip to content

28 Cliveden CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block6006
Lot1
QualifierC075
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO - 7
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
26%
Improvement Value:$187,400
74%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+2.0%
2024$7,663+3.2%
2023$7,428+1.4%
2022$7,325+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6206, Page 1796Recorded11/21/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6157, Page 490

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5637, Page 285

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 4328, Page 122

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 3316, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1987