Skip to content

11 Easton CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block6006
Lot1
QualifierC100
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO - 6
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,845
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
25%
Improvement Value:$195,000
75%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,055+2.0%
2024$7,894+3.2%
2023$7,652+1.4%
2022$7,545+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,845DeedBook 6601, Page 1934Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,845DeedBook 6422, Page 7Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,845DeedBook 6422, Page 1Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,845DeedBook 6335, Page 86Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 3709, Page 265

Property Sale

Sale
$149,990
DeedBook 2715, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1987