Skip to content

50 Danielle CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$481,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block6007
Lot2
QualifierC085
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO - 4
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,677
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
23%
Improvement Value:$218,200
77%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+2.0%
2024$8,598+3.2%
2023$8,335+17.4%
2022$7,101+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$481,000
Sq Ft1,677DeedBook 6530, Page 1426Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 6419, Page 854Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 6326, Page 44Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 3536, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1987