Skip to content

6 Woodlane RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1973

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 18, 1990

Property Information

Block6201.01
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,296
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
32%
Improvement Value:$284,800
68%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,950+2.0%
2024$12,690+3.2%
2023$12,302+1.4%
2022$12,130+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2554, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1973