Skip to content

16 Glenbrook CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$562,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block6201.01
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,160
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,300
29%
Improvement Value:$331,200
71%
Total Assessment$467,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,483+2.0%
2024$14,193+3.2%
2023$13,759+1.4%
2022$13,567+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$562,000

From:

To:

Sq Ft3,160DeedBook 6295, Page 420Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$243,590
DeedBook 2583, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1991