Skip to content

9 Glenbrook CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1990

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 15, 2011

Property Information

Block6201.01
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,117
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
29%
Improvement Value:$333,800
71%
Total Assessment$468,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,502+2.0%
2024$14,212+3.2%
2023$13,776+1.4%
2022$13,584+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6104, Page 946

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 2541, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1990