Skip to content

404 Bergen StLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$248,790
Last Sale Date
Feb 14, 1991

Property Information

Block6201.02
Lot7.23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,893
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
28%
Improvement Value:$324,300
72%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,049+2.0%
2024$13,768+3.2%
2023$13,347+1.4%
2022$13,161+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$248,790
DeedBook 2557, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1991