Skip to content

16 Dix LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1994

Last Sale Price
$699,900
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block6201.03
Lot7.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class18
DescriptionBELMONT A
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,713
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
29%
Improvement Value:$318,600
71%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,845+2.0%
2024$13,568+3.2%
2023$13,152+1.4%
2022$12,969+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$699,900
Sq Ft2,713DeedBook 6510, Page 1219Recorded10/27/2022

Property Sale

Sale
$241,090
DeedBook 2817, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1994