Skip to content

11 Overlook WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block6201.03
Lot7.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class18
DescriptionSUMMIT
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,163
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
27%
Improvement Value:$369,200
73%
Total Assessment$505,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,667+2.0%
2024$15,353+3.2%
2023$14,883+2.3%
2022$14,542+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 4108, Page 89

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 2958, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1995