Skip to content

64 Sycamore CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block6201
Lot23
QualifierC4440
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO 225 1F I
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$110,200
65%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,273+2.0%
2024$5,167+3.2%
2023$5,009+1.4%
2022$4,939+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,068DeedBook 6572, Page 1819Recorded10/29/2024

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,068DeedBook 6380, Page 1859Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6213, Page 1594Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 4835, Page 61

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3357, Page 78

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 2460, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1984