Skip to content

25 Mimosa CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block6201
Lot24
QualifierC2272
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO 6600 2F I
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
34%
Improvement Value:$96,700
66%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,545+2.0%
2024$4,454+3.2%
2023$4,317+1.4%
2022$4,257+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,008DeedBook 6425, Page 144Recorded12/21/2020

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6213, Page 323Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 6003, Page 213

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 4610, Page 271

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4310, Page 163

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3368, Page 186

Property Sale

Sale
$57,862
DeedBook 2288, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1984