Skip to content

41 Quince CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jun 1, 2062

Property Information

Block6201
Lot6
QualifierC0210
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6203

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO 600 2S E
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$193,400
76%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+2.0%
2024$7,693+3.2%
2023$7,458+1.4%
2022$7,354+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 6447, Page 169

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 6447, Page 169

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 6174, Page 211Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2649, Page 58

Property Sale

Sale
$102,189
DeedBook 2267, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1984