Skip to content

32 Viburnum CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1984

Last Sale Price
$341,500
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block6201
Lot6
QualifierC1405
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6203

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO 300B 1F I
Dwellings1
ZoningPVD1
Sq Footage1,502
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
29%
Improvement Value:$147,300
71%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,422+2.0%
2024$6,294+3.2%
2023$6,101+1.4%
2022$6,016+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$341,500
Sq Ft1,502DeedBook 6498, Page 431Recorded8/29/2022

Property Sale

Sale
$258,800

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 6297, Page 1375Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 6207, Page 1422Recorded12/4/2014

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4881, Page 59

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 3791, Page 92

Property Sale

Sale
$71,950
DeedBook 2275, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1984