Skip to content

11 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 7, 2016

Property Information

Block6501
Lot117
QualifierQFARM
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6502

Building Details

Building Class---
DescriptionQ015
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage---
Acreage34.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$502+7.4%
2024$468+3.2%
2023$453-1.2%
2022$459+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 3635, Page 1