Skip to content

8 Branchwood CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block6501
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,057
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
33%
Improvement Value:$261,600
67%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,110+2.0%
2024$11,868+3.2%
2023$11,504+2.7%
2022$11,205+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5624, Page 1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3574, Page 31

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2564, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1986