Skip to content

18 Holly LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1976

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block6508
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,806
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,800
28%
Improvement Value:$341,700
72%
Total Assessment$474,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,700+2.0%
2024$14,406+3.2%
2023$13,965+1.4%
2022$13,770+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft2,806DeedBook 6371, Page 486Recorded6/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1976