Skip to content

6 Ivy Glen LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1978

Last Sale Price
$482,050
Last Sale Date
May 13, 2014

Property Information

Block6508
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,959
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
31%
Improvement Value:$306,000
69%
Total Assessment$441,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,671+2.0%
2024$13,398+3.2%
2023$12,987+1.4%
2022$12,807+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$482,050

From:

To:

Sq Ft2,959DeedBook 6199, Page 838Recorded8/8/2014

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 6153, Page 306

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2402, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1978