Skip to content

6 West Laurel Wood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1989

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block6508
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,193
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
28%
Improvement Value:$345,800
72%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,620+3.8%
2024$14,083+3.2%
2023$13,644-0.4%
2022$13,700+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6028, Page 761

Property Sale

Sale
$529,900
DeedBook 4982, Page 48

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 4289, Page 135

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 2664, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1989