Skip to content

4 West Laurel Wood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1983

Last Sale Price
$342,900
Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block6508
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,896
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,500
31%
Improvement Value:$302,400
69%
Total Assessment$437,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,566+2.0%
2024$13,295+3.2%
2023$12,887+1.4%
2022$12,708+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$342,900
DeedBook 3797, Page 188

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2540, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1983