Skip to content

38-A Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block6601
Lot21.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage4,515
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,400
27%
Improvement Value:$679,700
73%
Total Assessment$932,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,876+3.2%
2024$27,974+3.2%
2023$27,117+1.4%
2022$26,739+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft4,515DeedBook 6526, Page 44Recorded6/16/2023

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft4,515DeedBook 6420, Page 720Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft4,515DeedBook 6235, Page 1405Recorded12/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$162,900
DeedBook 3577, Page 123