Skip to content

3 Deer RunPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block6704
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class19
Description1SF AG
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,527
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
28%
Improvement Value:$421,600
72%
Total Assessment$582,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,055+2.0%
2024$17,694+3.2%
2023$17,152+8.4%
2022$15,822+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,527DeedBook 6409, Page 1233Recorded7/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1980