Skip to content

4384 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block6901
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,421
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,800
47%
Improvement Value:$243,400
53%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,133+2.0%
2024$13,850+3.2%
2023$13,426+1.4%
2022$13,239+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 6153, Page 169

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3970, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1965