Skip to content

7 Tomlyn DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block7003
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7002

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,193
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
29%
Improvement Value:$521,800
71%
Total Assessment$738,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,888+2.0%
2024$22,430+3.2%
2023$21,743+1.4%
2022$21,440+1.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$568,600
DeedBook 3286, Page 93

Property Sale

Sale
$2,015,000
DeedBook 2496, Page 14